Quiltcon – deel 2: de workshops

Begin mei deelden Irene en ik onze ervaringen van Quiltcon dit jaar. Het was echt een geweldige ervaring, maar zoveel leuke dingen en veel te veel om in 1 blog te plaatsen. In de blog op 1 mei die je hier terug kan vinden vertelden we al veel, maar we willen ook graag met jullie delen wat we allemaal in de 3 workshops hebben gedaan.

Workshop Curvelitos door Fiona Johnstone

De eerste workshop die we volgden werd gegeven door Fiona Johnston, waarbij we heel klein gingen werken. Misschien ken je de curvelets wel, deze zijn ontworpen door Betty Crokerass, kwart cirkels die je met behulp van kleine mallen naait tot je uiteindelijk 1″ (finished) blokjes maakt. Fiona heeft zichzelf tijdens Corona uitgedaagd of dat nog kleiner kon en maakte kwart cirkels, halve en hele cirkels die nog de helft kleiner zijn. Hieronder zie je wat voorbeelden gemaakt door Fiona en Betty.

Wij waren heel erg benieuwd hoe en wat dan, kan je zo klein naaien en dan dit ook nog verwerken tot een quiltblok en zelfs een quilt?! Bij deze workshop kregen we ook de malletjes die Fiona zelf ontworpen heeft en die zijn echt heel erg klein…. Ze vertelde ook dat ze expres voor een glimmend materiaal heeft gekozen, dan zie je ze tenminste als ze op de grond vallen.

We gingen aan de slag met het maken van de kwart cirkel, de halve en de hele cirkel. Fiona gaf uitgebreide tips hoe het aan te pakken, tot in details als waarom ze voor een bepaalde naadwaarde (seam allowance) heeft gekozen en hoevaak je moest inknippen. Dit is ontzettend belangrijk, want je werkt met weinig stof en teveel knipjes en je houdt niks over. Maar als je niet genoeg inknipt wil het blok niet goed plat liggen. Het was even wennen, maar na een poosje lukte het ons allebei goed om de blokjes te maken. Deze zomer ga ik het zeker weer eens oppakken en aan een mini quiltje werken. 

Oh en deze blokjes maak je met de hand, dit is met de naaimachine niet te doen. Fiona gaf ook nog de tip om stof te gebruiken die een hogere threadcount heeft, zij is zelf een groot fan van Ruby Star Society, maar Art Gallery werkt bijvoorbeeld ook heel goed.

Workshop screenprinting door Karen Lewis

Op de zaterdag volgden we de workshop die Irene had uitgekozen, screenprinten met Karen Lewis. Ze is bekend om haar stoffencollecties die ook met screenprint zijn gemaakt en Irene is groot fan! Het grappige was dat toen we binnenkwamen de hele zaal was ingepakt in plastic, dit beloofde al veel goeds. Een workshop waarbij niet alleen de stof onder de verf komt, maar ook je stoel, je handen en echt alles!

Karen vertelde ons haar technieken, hoe je een ontwerpt maakt, waarbij je natuurlijk rekening moet houden met wat je wel en niet weg kan snijden. Hoe je een borduurring kan gebruiken als screen en daarna technieken en de beste manier om je verfscraper te gebruiken. Of in ons geval een oude creditcard, of kortingspass van een winkel. Gedurende de middag gingen we aan de slag om een eigen ontwerp te maken en dit 20x te printen. Aan het einde van de middag wisselden we onze blokken uit, zodat we allemaal naar huis gingen met 20 verschillende blokjes met patronen erop. 

Echt leuk om weer eens een keer wat anders te proberen en op een andere manier bezig te zijn met stof en decoraties. Ik weet niet zo goed of dit echt iets voor mij is, maar wel heel leerzaam en Karen Lewis was ook echt een hele leuk vrouw en super inspirerend om haar in het echt te ontmoeten.

Workshop handquilten met Jen Kingwell

De zondagochtend begon super relaxed met een workshop waar we allebei erg naar uitkeken. We gingen aan de slag met handquilten samen met Jen Kingwell. Ik had al wel eens wat handquilten gedaan, maar Irene nog niet zoveel. Jen vertelde op een hele rustige en leuke manier over technieken, achtergronden, haar ideeen over handquilten en nog zoveel meer. Het voelde voor mij bijna als een bee, iedereen zat lekker met een handwerkje te werken, Jen vertelde, liet dingen zien en liep langs om te kletsen en extra tips te geven. 

Er hing echt een ontzettend relaxte sfeer, waarbij we ook van Jen leerden dat er eigenlijk geen regels zijn. Doe wat goed voelt en geniet vooral van het handquilten en de rust. Naast bigstitching liet ze ons ook nog wat voorbeelden zien van siersteken om de quilt te versieren en extra details aan te brengen. Echt een heerlijke laatste workshop om mee af te sluiten.

Wij kunnen het ontzettend aanraden om als je naar Quiltcon gaat ook een (of meerdere) workshops te boeken, ook al zijn het technieken waar je al een beetje mee bekend bent, wij vonden het zo inspirerend. Te horen hoe iemand anders naar quilten kijkt, hoe ze dingen aanpakken en samen te zijn met andere quilters. Echt een aanrader.

Binnenkort gaat de inschrijving voor Quiltcon 2026 open, houdt de mail van The MQG hiervoor in de gaten over hoe en wat. Wij realiseren ons heel goed dat we geluk hebben gehad en alle drie de workshops hebben kunnen volgen die we wilden, het is op tijd online zijn en een beetje geluk hebben. Maar ik weet ook dat er in de maanden vlak voor Quiltcon vaak nog best wel wat workshop aangeboden worden door leden om de community die toch niet kunnen en ze graag willen verkopen en/of ruilen. 

Groetjes, Irene en Sanne

Karens jaar van kleur

We zijn inmiddels al even bezig met het jaar van vorm. Hoogste tijd dat ik een blog schrijf over het resultaat van de uitdaging van vorig jaar: het jaar van kleur! 

Elke maand iets maken in een gegeven kleur, het maakt niet uit wat. Dat was voor mij heel breed en ik verzoop een beetje in de mogelijkheden. Voor mij betekent dit dan dat er vervolgens niets meer uit mijn handen komt. Quiet Play kwam tot de redding. Ze lanceerde een fussy cutting quiltalong met een heel leuk klein FPP patroontje. Gelijk wist ik het: dit ga ik gebruiken voor het jaar van kleur. Het is een heel klein old-school tv’tje met antenne. In het scherm kun je fussycutten wat je wil. Perfect voor al mijn restjes en leuke stofjes met prints (want van beide heb ik voldoende!). Het is maar een heel klein patroontje dus het is zo af. Twee per maand kan makkelijk! 

 

Normaal gesproken ben ik erg slecht in het bijhouden van projecten die lang duren. Ik moet iets gelijk doen, of het verdwijnt ergens in de chaos van mijn zolder. Gelukkig ben ik bestuur en kon ik vooruit werken. Zo bleef ik goed in de flow en had ik eind december mijn quilt top zelfs al af. Hatsa! Deze top hangt nu nog steeds te shinen aan mijn design muur. In de bestuurs-app kwamen ook regelmatig foto’s van de anderen voorbij en dat hielp ook om de focus te houden. 

Ik werd elke maand weer heel blij van de kleuren en de twists. Eigenlijk had ik alle kleuren wel in mijn kast of  restjes bakken, omdat ik maar zo weinig nodig had. De enige stof waar ik mee in de knel kwam, was de witte achtergrondstof. Toen ik merkte dat ik daar te weinig van had, ben ik overgegaan op restjes low volume stoffen. 

Voor mij was de meest verrassende twist de ugly. Ik had net een lading stoffen gekregen en had een klein lapje bewaard dat ik echt spuuglelijk vond. Het was alsof een eenhoorn en een elfje samen op een stukje stof hadden staan kakken. Gooi er dan nog wat goud bij en dan heb je het stofje. Als ik niet had geweten dat ik iets met een ugly moest gaan maken, had ik het lapje meteen weggegooid. Ik heb een roze stofje met kat gekozen voor het beeldscherm en het lelijke lapje gebruikt voor de tv kast. Ook kon ik een paar strookjes low volume van de (toen nog geheime) stoffenlijn van Irene gebruiken als achtergrond. Deze combinatie was een succes! Nu is het mijn favoriete blok uit de quilt. Het “lelijke” stofje doet het fantastisch in combinatie met de leuke stipjes en het roze beeldscherm. 

Ergens in de herfst kwam mijn idee voor de quilt top. Ik wilde niet zomaar alle blokjes aan elkaar zetten. Eigenlijk wilde ik er graag een brede rand omheen zetten zodat de blokken meer omlijst zouden zijn. In een helder moment kreeg ik het idee om de tv kast na te maken in het groot. Nu zijn het 24 kleine tv’tjes in een grote tv. 

Met het resultaat ben ik echt heel blij. Er is veel in te zien en ik vind het grapje met de grote tv ook erg leuk. Ik kijk er met veel plezier naar. Misschien inspireert het schrijven van deze blog me ook wel om het quiltje te dubbelen en door te stikken zodat het ook echt af is. Wie weet! Heeft iemand suggesties voor het quilten? 

Round Robin, ronde 5

Op het moment dat deze blog online komt is zelfs ronde 6 en daarmee de laatste rond al bijna af van deze Round Robin. In afwachting van de onthullingen dit weekend en het weekend erna kijken we nog even terug naar ronde 5. 

Vanuit groepje 1 (Annette, Cindy, Elsbeth, Molly, Monika en Sanne) schreef Molly een stukje deze maand.

De prachtige quilt die voor ronde 5 binnenkwam, was al een kunstwerk. In het begin leek het een enorme uitdaging om te bedenken hoe ik aan dit stuk kon bijdragen! Het ontwerp bestond al uit veel elementen en was aan elke kant wat klein. De flexibiliteit en de mogelijkheid om in twee richtingen uit te breiden, bleken een voordeel. Ik kon aan een geïmproviseerd deel werken, dat vervolgens naar twee kanten overvloeide. Ik ben erg benieuwd naar de uiteindelijke versie van deze quilt, nadat het laatste deel is toegevoegd!

De sneekpeaks van deze maand zijn wel erg cryptisch, allemaal in zwart-wit foto’s… deze groep houdt het extra spannend.

Cindy ging aan de slag met fussycutting voor ronde 5..

Namens groepje 2 (Anne, Ineke, Gisèle, Muriël, Karen en Joes) schreef Anne deze maand een verslag.

Deze ronde maak ik een rij voor de quilt van Gisèle. En het wordt het wordt wel lastiger nu er al meerdere rijen zijn waar ik allemaal op aan wil sluiten. Gisèle gaf gelukkig in haar bijgaand schrijven een hele leuke tip van een quilt die zij leuk vindt en waar zij inspiratie uit had opgedaan. Het is de Traverse Quilt van Tara Faugnan. Gisèle had het ook nog over kleuren die net niet bij elkaar passen, die schuren.

Ik koos daarbij kleuren die hierbij in de buurt waren maar niet iets anders waren en die ook wel weer terugkwamen in andere rijen maar net anders qua tint, en verschillende verzadigingen en intensiteit van dezelfde kleur. Dit klinkt wel heel cryptisch en geheimzinnig. Het moet ook nog even geheim blijven 😉

Wel heb ik een restjes sneakpeak voor de indruk van één van de kleuren (foto links). Voor het ontwerp van de blokken ben ik ook geïnspireerd door de quilt van Traverse Quilt van Tara Faugnan en door de rij van mijn voorganger Karen. Ik heb de nieuwe rij aan de andere kant van de inspiratie rij van Karen geplaatst om zo verbinding te maken dat het uiteindelijk één geheel wordt. In voorgaande rijen werd veel met blokjes en streepjes gewerkt dus daar heb ik ook een combi van gemaakt (foto rechts).

En de rijen aan elkaar:

We hebben met ons Round Robin groepje een appgroep waarin veel wordt uitgewisseld wat het spannend en leuk maak. Daarnaast heb ik contact met de quiltster voor en na mij om te overleggen over ontwerpen en stofjes. Dat maakt het leuker en samen komen we verder. Voor de update van onze groep nog wat vervolg sneakpeaks op de vorige rondes:

Quiltboek van de maand: Crumb Quilts

 

Dit leuke boek vond ik tijdens mijn korte vakantie in London bij Waterstones. Het heeft de ondertitel ‘Scrap quilting the zero waste way’ en is geschreven door Emily Bailey. Het is in 2021 verschenen bij David & Charles Books.

 

Auteur

Emily Bailey is een Engelse quilter en designer die veel met scraps werkt. Ze geeft cursussen via Youtube en haar eigen website Aunt Em’s Quilts. Daarnaast verkoopt ze ook patronen voor moderne quilts gemaakt van scraps en schrijft een interessante blog.

Ze is in een creatieve artistieke familie opgegroeid en met 10 jaar kreeg ze haar eerste naaimachine. Haar moeder stimuleerde haar om hiermee creatieve dingen te ontwerpen. Op de middelbare school was het haar droom fashion designer te worden, maar nadat haar 3 zoons geboren waren, kwam ze meer in aanraking met quilts. Ze maakte een paar quilts voor een etalage van een stoffenwinkel, zodat de eigenaar deze de stoffen beter kon verkopen. Dit werd een enorm succes en het begin van haar carrière als quilter.

 

Opbouw van het boek

 

Het boek begint met een inleiding en zoals zoveel andere boeken ook met een uitleg van alle handige werktuigen die je bij het quilten kunt gebruiken. Daarna legt ze uit hoe door het aan het aan elkaar naaien van de kleinste restjes stof weer een geheel nieuwe stof kunt maken. Dit is de basis voor al haar patronen in dit boek. Ze legt uit hoe je ook een achtergrond samen kunt stellen uit verschillende stukken overgebleven stof en hoe je met restjes kunt appliqueren.

Er volgen een kleine twintig patronen met een heel uitgebreide uitleg en veel foto’s van het maakproces. De patronen zijn hoofdzakelijk quilts, maar ook een tafelloper, een kussen en een speldenkussen. Ze gebruikt uiteenlopende technieken van het gebruik van blokken, het improv naaien tot het appliqueren en dit maakt het aanbod aan quiltpatronen in dit boek heel gevarieerd. De motieven zijn improv blokken, flying geese, cirkels, herfstbladeren, vissen en waterplanten, sterren, bloemen en nog meer. Er is echt voor iedereen en verschillende quiltniveaus iets in dit boek te vinden.

Achter in het boek staan nog de basics om een quilt te maken, van het snijden met een rolmes tot een sandwich maken en de binding naaien. Gevolgd door templates van enkele appliqué motieven.

 

Mijn ervaring met dit boek

Bij het doorbladeren van dit boek sprong mij meteen de sterrenquilt in het oog. Een achtergrond van donkerblauwe scraps met daarop lichte improv sterren in allerlei vormen en formaten. Dit boek moest ik gewoon hebben en meenemen in mijn koffer vanuit London! Deze quilt wil ik ooit maken, moet alleen nog een paar andere projecten eerst afronden om van mezelf toestemming te krijgen ermee te starten. Hieronder plaats ik een foto, zodat je een impressie krijgt van deze mooie quilt.

Maar heel algemeen gebruik ik verschillende technieken uit het boek voor allerlei projectjes en heb ik al verschillende stofstukjes met stofrestjes tot blokken in elkaar gezet.

 

Emily Bailey (2021), Crumb Quilts – Scrap quilting the zero waste way, David & Charles Ltd, softcover 127 blz., Engelstalig, ISBN 9 781446 308707.

Spelen met de plus

Ik nam een kleinere plus in een grotere en bouwde van daaruit verder. Als je de kleine plus herhaalt, daarin ook weer een kleinere plus plaats en  verder uitbouwt, krijg je een netwerk van kleiner wordende plussen, het deed me een beetje denken aan fractals, maar dan anders. Als je de structuur die wordt gevormd wat meer uitgezoomed ziet, dan is me dat iets te rommelig, terwijl ik het idee van de kleinere plussen in de grote wel aardig vindt. Dus ging ik verder met een volgend idee.

 

De plus is een redelijk afgebakend figuur. Je kunt het wel dikker en dunner maken, maar zodra je het gaat roteren wordt het een kruis, en zodra je één zijde langer maakt, word het ook een kruis, maar van een andere orde. Dat laatste geldt natuurlijk vooral wanneer je alleen de onderste poot langer maakt. Wanneer je twee poten langer maakt krijg je nog meer ontwerp-opties en breng je ook meteen asymmetrie in je ontwerp.

Het dikker en dunner maken van de plus heeft ook ergens een limiet, maar die voelt voor mij niet heel streng. Als je kijkt naar de hele dikke en hele dunne plussen hieronder, dan zijn ze nog net herkenbaar als plus, maar ze gaan toch ook al op iets anders lijken. Zo heb ik even gespeeld met het combineren van deze plussen. Door ze te herhalen ontstaat er een soort weefpatroon. Ruiten, maar dan weer van een andere orde dan de ruit waarmee we in april aan de slag gingen.

 

Ik kan dan eindeloos bezig zijn om de juiste tinten bij elkaar te zoeken, want verschil in tint doet de ene of de andere plus weer duidelijker naar voren komen en veranderd dan het ontwerp. Ook kun je meer detail aanbrengen door kleiner plussen in te voegen.

 

Een andere insteek is de strakke plus doorsnijden met een improv gesneden plus, waarbij de sneden wel redelijk rechtop moeten staan, want anders wordt het een kruis. Voor dat je de vier delen weer aan elkaar naait, zou je in één kwadrant ook weer een improv plus kunnen snijden. Meestal worden de delen niet zo precies weer aan elkaar genaaid als in dit beeld, de rechte lijnen van de grote plus zullen iets verschoven ten opzicht van elkaar terug komen, maar dat is een beetje lastig te maken in powerpoint, waar ik dit in gemaakt heb. Dus dat mag je erbij denken.

 

Wat als we de stroken ertussen van de achtergrond stof maken? Dan lijkt het alsof er een deel is weggelaten van de plus. Dat pasten we ook toe in het eerste blog uit deze serie, bij de cirkel. Daarop verder doordenkend kwam ik tot dit laatste ontwerp, waar juist weer de cirkel is uitgesneden in de plus.

Hoe quilten we de quilt?

Deze keer geen inzending van één van de leden, dus dook ik in mijn quilt voorraad. Waar kunnen we het eens over hebben deze week in ‘Hoe quilten we de quilt?’.

Stuur je quilt in!

Lijkt het je leuk om wat ideeën te krijgen voor het doorquilten van één van jouw quilts? Stuur hem in! Je mag een paar foto’s naar info@dutchmgq.nl sturen en wie weet bespreken we hier volgende keer jouw quilt. 

 

Sampler doorquilten, spannend!

Ik heb al een paar keer een sampler quilt gemaakt met FPP blokken. Zo leuk om te doen. Ook heel veel werk! En als je dan helemaal klaar bent met de quilt top, voelt het extra spannend om hem door te quilten. 

Er zit zo veel werk in de top, dan moet het met het quilten niet mis gaan!

Nou komt het eigenlijk altijd wel goed, welk ontwerp je ook kiest voor je quilt. Misschien quilt je een keer iets waar je wat aan moet wennen, omdat het anders uitpakte dan je in gedachten had. Maar meestal passen er wel veel verschillende quilt patronen bij een top. 

[Ebook] Sugaridoo Sampler

All over

Een veilige optie bij het doorquilten van een sampler vind ik een all over patroon. Bij mijn Happy Notes quilt gebruikte ik cirkel linialen en maakte zo een soort ‘bubbel’ patroon over de hele quilt. 

 

Bij de quilt die ik maakte van mijn eerste boek, de Sugaridoo Sampler, quilte ik rechte lijnen over de quilt. Het idee was eigenlijk om er een driehoekjes patroon op te maken. Maar nadat de horizontale lijnen gequilt waren was het eigenlijk al wel goed. Ik denk dat een driehoek patroon ook leuk had gestaan, maar af is af 🙂

[Ebook] Sugaridoo Sampler - Image 2

 

Uitlijnen en meander

Bij een sampler die ik ooit voor mij moeder maakte (een van mijn eerste quilts). Heb ik alle achtergrond opgevuld met meanderen. Hierdoor komen alle vormen mooi omhoog in de quilt. Je zou dit effect kunnen versterken door de vormen eerst over de naad, of vlak langs de naad, door te quilten.

Deze quilt heb ik helemaal genaaid en doorgequilt op mijn eerste (hele oude) naaimachine. Zo leuk om dat weer eens terug te zien!

Hier nog even de hele quilt in beeld. 

Veel goede keuzes

Er is vaak voor een quilt meer dan één goede keus. Het doorquilten is echt een persoonlijk iets. Hou je van strak, van organische vormen. Wil je de quilt heel dicht doorquilten, of quilt je de lijnen op grotere afstand zodat de quilt mooi soepel blijft?

Het blijft leuk om hier over te schrijven en naar verschillende quilts te kijken. Stuur dus vooral even een quilt in zodat we die hier kunnen bespreken. Mailen mag naar info@dutchmqg.nl.

Groetjes Irene!

Charity project 2025!

Ik weet niet hoe het met jullie zit, maar elke keer als ik zie dat door mij gemaakte quilts gebruikt worden door mijn familieleden, krijg ik een heel warm gevoel. Dat is nl waar ik het voor doe! Lekker onder een dekentje kruipen op de bank, tenten maken in de tuin of een lekker comfortabel warm laagje op het bed, mijn quilts mogen gebruikt worden en zo geef ik mijn geliefden elke keer een knuffel! Quilts geven comfort, maar ook troost. 

Als vereniging hebben we een aantal jaar meegedaan aan de Community Outreach Challenge van het MQG, aan de hand van een kleurenpalet en een vast design-element werkten we dan gezamenlijk aan een quilt. De quilt (of de opbrengst van de verkoop ervan) kon dan gedoneerd worden aan een goed doel. Tijdens ons eerste lustrumjaar hebben wij onze quilts verloot onder de leden en de opbrengst gedoneerd aan Vluchtelingenwerk.

Met de inmiddels gestegen verzendkosten in het achterhoofd, hebben we als bestuur besloten om niet meer aan de Community Outreach Challenge mee te doen. In plaats daarvan hebben we bedacht om quilts te maken voor Stichting de Regenboogboom, ook wel bekend als Droomdekentjes! 

Natuurlijk hebben we contact gezocht met Stichting de Regenboogboom en zij reageerden heel enthousiast op onze aanmelding: Daar worden we ontzettend blij van en nog veel belangrijker: daar maak je kinderen en hun families écht gelukkig mee. Lees gauw verder over de stichting en hoe we hen als vereniging willen steunen!

Over Stichting de Regenboogboom 

Onze missie

De Regenboogboom is er voor alle kinderen in Nederland, die plotseling te maken hebben met een grote uitdaging. Vaak is dit een ziekte. Een grote uitdaging kan ook een (verstandelijke) beperking zijn of een traumatische ervaring, zoals bijvoorbeeld geweld, plotselinge overlijden of scheiding.

Regenboogboom

Als je als kind in het ziekenhuis ligt, komt het gevoel van veiligheid en vertrouwen in zichzelf onder druk te staan. Om op zo’n moment de regie terug te kunnen pakken, komen de vrijwilligers van de Regenboogboom bij deze kinderen op bezoek. Met een Regenboogboom, verhalen en muziek en de Regenboogboom kristallen helpen we kinderen en hun ouders de eigen veerkracht aan te spreken om elke situatie aan te kunnen.

Droomdekentjes

Een Droomdekentje is een uniek genaaid, gebreid of gehaakt dekentje die kinderen en hun ouders in het ziekenhuis kunnen kiezen. Het biedt vrolijkheid en een gevoel van geborgenheid in de steriele ziekenhuiskamer, dan voelt thuis even dichterbij. Zo maken we de ziekenhuiservaring aangenamer en minder bedreigend. 

Droomdekentjes, een warm gevoel van geborgenheid

Een Droomdekentje is méér dan een dekentje. Het is een met liefde genaaid, gehaakt of gebreid liefdevol gebaar voor een kind dat het moeilijk heeft, vaak in het ziekenhuis, soms midden in een ingrijpende periode thuis. Ieder kind mag zelf een dekentje kiezen dat bij hem of haar past. Dat moment is vaak zó bijzonder: ineens is er iets zachts, kleurrijks, iets van henzelf in een verder steriele omgeving. Een Droomdekentje brengt niet alleen warmte, maar vooral een veilig gevoel en een vleugje thuis in een onwennige of spannende situatie.
DutchMQG-leden die hun creativiteit en liefde voor textiel graag inzetten voor een mooi doel: jullie zijn van harte welkom om mee te doen. Samen maken we de wereld een beetje lichter; lapje voor lapje en steek voor steek.

We hebben de stichting gevraagd waar ze behoefte aan hebben en die is heel duidelijk!

  • Dekens in stoere, frisse jongenskleuren, zoals blauw, groen, grijs, oker, terracotta, junglethema’s of stoere dieren
  • Neutrale of kleurrijke, moderne designs
  • Dekens in grotere maten: 130×170 of 140×190/200 cm. Aan andere maten is ook behoefte maar in de genoemde maten is de behoefte het grootst

Wat gaan we doen?

Mocht je nou ook enthousiast worden om Droomdekentjes te maken, dan kan dat!

Reageer onder deze blog dat je mee wilt doen en ga aan de slag! Misschien heb je nog een top liggen in leuke jongenskleuren waar je niets meer mee doet, of heb je altijd al een bepaald design willen maken (bijvoorbeeld van Elizabeth Hartmann of Keperandtwill) of heb je een totaal eigen idee. Dit is je kans! Ikzelf denk er bijvoorbeeld over om de blokken van de MQG sewalong te gaan gebruiken! Tip, Liesbeth maakte ook op Pinterest een bord aan, je vind het hier: link.

 

Tijdlijn

We starten vanaf nu! Reageer onder de blog als je mee wilt doen. Tijdens de Gettogether in november willen we de afgemaakte quilts inzamelen en voorzien van de verplichte labels om ze in 1x namens de vereniging te doneren. Ben je niet klaar in november? Geen probleem, op de website staan alle gegevens die je nodig hebt om de quilt bij de stichting te krijgen (je moet dan bijv zelf een label opvragen).

 

Maak instructies

Omdat de dekentjes oa naar zieke kinderen gaan, moeten ze aan strikte voorwaarden voldoen. Hieronder som ik ze even op, maar ze zijn ook terug te vinden op de website van de stichting door hier te klikken.

  • Gebruik alleen katoenen stoffen.
  • Als je nieuwe stof gebruikt, zorg dan dat deze niet doorloopt of kleur verlies. Was de stof dan voor!
  • De tussenlaag moet dunne fiberfill, hobbs 80/20 of flanel zijn (die laatste moet voorgewassen zijn ivm krimp). Zorg dat de quilt niet te warm wordt!
  • De quilt zal veel worden gewassen, dus moet het goed doorgequilt zijn. Voor de grotere maten dekens wordt een afstand van minimaal 10 cm aanbevolen.
  • De achterkant moet van katoen of flanel zijn. Bij een flanellen achterkant mag je de tussenvulling ook laten. Geen fleece!!
  • De bies moet van katoen zijn, geen biasband, hydrofiel of flanel.
  • Knip alle draden netjes afgeknipt en verwijder de spelden (blijkbaar worden die nog regelmatig gevonden, dat is natuurlijk levensgevaarlijk!).

 

Nog een laatste bericht van Stichting De Regenboogboom: Namens alle vrijwilligers van Droomdekentjes en de gezinnen die we bereiken: heel erg bedankt voor jullie warme betrokkenheid. We kijken met veel enthousiasme uit naar deze samenwerking!

Gettogether Haaren 25 mei 2025

Op zondag 25 mei kwamen 25 leden bij elkaar in Haaren in Brabant voor de Gettogether. Deze was georganiseerd door Jose en Mandy, die al klaar stonden met heerlijke vlaai om iedereen te ontvangen.

Iedereen kon haar naaimachine kwijt op de ruime tafels en ook de strijkboutjes konden worden aangezet. Na het uitpakken ontstond er direct een run op de uitstalling van Marina Roos, die een pop-up shop had geopend aan een kant van de zaal. Bakken vol met vrolijke stofjes en ook veel fournituren en (heel belangrijk voor vandaag) lijm!

 

Er werd aandachtig geluisterd naar de uitleg van Mandy over de workshops. Voor de ochtendworkshop was er voor iedereen een foamboard en batting waarmee een designboard gemaakt kon worden. De binding, gemaakt van een 2, 5 inch strip is er met de raw edges naar binnen gevouwen, op gelijmd. Zo is het netjes afgewerkt. Niet moeilijk, wel superhandig, dat merkte Liesbeth ook toen ze het deze week thuis al ging gebruiken. Kijk maar op haar instapost.

 

Na de prima verzorgde lunch legde Mandy heel goed uit wat de techniek was voor de middagworkshop. De basis is een courthouse step blok. Iedereen kreeg het patroon op papier. Eerst werd het patroon gevouwen en daarna NAAST de vouwlijn genaaid. Je naait dus niet door het papier, wat betekent dat je het patroon meerdere keren kunt gebruiken. 

Deze methode lijkt op het FPP met freezer paper, maar je hoeft dit dus niet steeds vast te strijken. Je gebuikt een beetje lijm om de stofstrookjes op hun plaats te houden. Het resultaat was bij iedereen echt heel netjes.  En omdat het fijn is dat je met dat blok ook meteen iets kunt, kregen we het patroon voor het maken van een naaldenboekje erbij. Er was vilt en plasticfolie om te gebruiken, je had alleen je eigen stofjes nodig. 

Het resultaat is een mapje waarin je de verschillende naalden van de naaimachine kunt bewaren. Handig voor als je ook kleding naait, of met verschillende stofdiktes werkt. Op de labels kun je schrijven welke naald je waar hebt gestopt. Er is ook ruimte voor wat kleine extra’s zoals een 2,5 inch ruler.

En Merel werkte zo hard door dat ze haar mapje zelfs aan het eind van de middag al af had! Op haar instapost kun je zien dat ze ook een designboard heeft gemaakt. Je kon er ook voor kiezen om niet het mapje te maken, zoals Sanne die haar passende koffiestofjes gebruikt heeft voor een coaster.

 

De middag eindigde met een show and tell. Wat een prachtige quilts werden er getoond. We hebben niet van alle quilts foto’s die goed zijn om hier te laten zien (sorry, volgende keer doen we dat beter)   Je had er bij moeten zijn, want de foto’s laten niet genoeg zien van de kleurenpracht en het vakmanschap!

 

Het was een superleuke dag die omvloog omdat er hard gewerkt werd en ook gezellig gekletst.

De volgende Gettogether is eind oktober/begin november (we maken de datum zsm bekend) en zal in het noord-oosten van het land worden georganiseerd. De workshop op die dag zal een Seaglass quilt zijn, of althans de voorbereiding daarvoor, waarin je met kleur leert ontwerpen. Het is een naaimachine vrije dag, wat handig is voor wie met het OV wil komen. Voor een idee wat dat is, Seaglass, kun je kijken op de insta van @exhaustedoctopus

Jaar van Vorm: Juni

We zijn alweer bij maand 6 van dit jaar aangekomen. Opeens gaat de tijd snel. Mei was een drukke maand met veel bijzondere dagen, waaronder een hele leuke Gettogether (daarover meer aanstaande donderdag).

In deze maand juni is er sprake van een opgaande lijn. De temperaturen stijgen, en daarmee ook mijn humeur (wat jullie?). We gaan een volgend seizoen in. Vooruitkijken naar de zomervakantie is begonnen. Allemaal plusjes!

De vorm van deze maand: de PLUS

Een hoekige vorm met richtingen en symmetrie, met een horizontale en verticale lijn die elkaar snijden. Die lijnen zijn even lang. Als je namelijk een van die lijnen langer maakt, dan noem je de vorm algauw een kruis. En zet je de lijnen schuin dan is het een X. 

Soms een tussenvorm; een vorm die vanzelf ontstaat als je andere vormen samenvoegt. De nieuwjaarsgroet van 2022  bracht een klein huisje aan de leden: een mal om mee te paperpiecen. Als je vier van die huisjes met de punten aan elkaar zet krijg je automatisch de plus vorm.

Plus is het symbool voor positiviteit. Alles boven de 0-lijn is een plus. Niet voor niets gebruikt die supermarktketen deze naam: ze zeggen daarmee dat ze beter zijn dan de rest. “Bij ons krijg je meer…”

Lijkt mij een prima motto voor deze zomer, en voor ons quilters in het algemeen: Meer is beter, plus, plus, plus!

 

 

Bij Liesbeth, Sanne en Elsbeth zie je de plus als solid vorm in de achtergrond. Mique heeft de plus juist open gemaakt, alleen met de contour de plusvorm laten verschijnen. In alle gevallen is er gewoon gepiecet. Deze vorm leent zich voor eenvoudige techniek van naaien. Er zijn veel voorbeelden te vinden met deze vorm in het patroon.

Kijk maar eens naar deze quilt van Christa Watson (@christaquilts) 

Een quilt die ik zelf (Mique) al een aantal keren heb gemaakt (want je kunt er zo lekker mee scrappen) is de x-plus quilt. Stash Bandit heeft daar een mooi voorbeeld van met uitleg op hun website. Je vindt een tutorial voor dit blok hier

Met excuses voor de rare foto’s. Dit zijn quilts van toen ik net begon met deze hobby, en Instagram en plaatjes delen er nog niet zo toe deden. De linker plus quilt is gemaakt met een 2,5 inch stripset. De rechter (de x-plus) met scraps en solids die ik zelf heb geverfd. Dat was ook een hele ervaring! Misschien kan Joes ons eens vertellen hoe zij haar zelfgeverfde stoffen zo mooi krijgt. Ze is er de Bom van de MQG mee aan het maken.

 

En dan nu de twist: een bakje, zakje, pouch, etui….

Op dit moment is een groepje leden druk met de zomerswap: een pouch maken voor elkaar. Het leek dus passend om dat aan deze maand als twist te koppelen. Ik vond het best lastig om dan wat origineels te verzinnen, en dat is ook niet gelukt. Ik heb een kleine threadcatcher gemaakt. Een klein bakje met twee plussen als basisvorm. Binnenkant uit 1 stof geknipt, de buitenkant uit vijf vierkanten. Eerst twee bakjes naaien en ze dan in elkaar zetten. De stof verstevigen helpt het bakje rechtop staan.

 

In 2019 schreef Ingrid over een boek vol leuke projecten, Wabi Sabi sewing van Karen Lewis, en heel toevallig ook met het plus patroon. Je vindt die blog hier. De instapagina van @karenlewistextiles is heel inspirerend, al moet je wel een heel end doorscrollen om weer bij de plussen te komen.

We zijn weer benieuwd wat jullie maken. Post op de sociale media en link ons in je post (@dutchmqg). Ook deze maand is er weer een mooie prijs te winnen vol met leuke sponsorgoodies!